Γένεσις και η δημιουργία του Αδάμ και της Εύας

Μέσα σε έναν κόσμο που κυριαρχεί η ηδονή, ο νόμος της ζούγκλας και χίλια μύρια κακά, απλές αρχές που τις βρίσκουμε κυρίως στα γραπτά των άγιων πατέρων της εκκλησίας, αλλά και από εξέχοντα μυαλά, δίνουν απλές εξηγήσεις σε ουσιώδη προβλήματα.

Συντονιστές: alexandergreek, TRUE, AggelosKuriou

Γένεσις και η δημιουργία του Αδάμ και της Εύας

Δημοσίευσηαπό volman την Δευτ Οκτ 13, 2008 11:43 am

Isada η επίσημη άποψη του Χριστιανισμού είναι ότι ο Θεός δημιούργησε τον Αδάμ και την Εύα.

Για τους λευκούς που μπορούν να κάνουν μαύρο παιδί, θα σου απαντήσω ότι τα χαρακτηριστικά των ανθρώπων δεν αλλάζουν έτσι εύκολα.

Το παιδί που θα γεννήσουν θα είναι λευκό. Θα γίνει όμως μαύρο όταν πάει στην Αφρική και κάτσει εκεί κάποιες γεννεές. Μετά από αυτό το χρονικό διάστημα θα έχει αποκτήσει τα χαρακτηριστικά του εκεί πληθυσμού. Δηλαδή θα έχει σκουρόχρωμο δέρμα, σιγά σιγά θα αλλάζει ο σκελετός του, κτλ.

Αυτά τα λέει η επιστήμη. Υπάρχουν πολλά ντοκυμαντέρ που μπορείς να δεις σχετικά. Ακόμα και τα σιωνιστικά κανάλια τα ίδια λένε.
Μολών λαβέ
volman
Μέλος

Re: Γένεσις και η δημιουργία του Αδάμ και της Εύας

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Δευτ Οκτ 13, 2008 2:42 pm

Συγγνώμη αδέρφια μου αλλα ούτε εγώ μπορώ να δεχτώ πως στην κυριολεξία υπήχρε Αδαμ και Έυα.
Πιστεύω πως είναι αυτό που λέει ο Isadas οτι δηλαδή "πρόκειται για εξιστόρηση της ανθρώπινης δημιουργίας παραβολικά."

Δεν γνωρίζω πολλά , ούτε το έχω ψάξει.Απο το πρίσμα της λογικης όμως δεν είναι και πολύ πιθανό να υπήρχε ένα ζευγάρι "εκλεκτό" που ζούσε στην Εδεμ ενλω οι υπόλοιποι τι? Ψωμολυσσούσαν?Γενικά και η δημιουργία και η γένεσις είναι παραβολικά για μένα.Π.Χ Η πρώτη μέρα και τα λοιπά , αναφέρεται σε εκατομμύρια χρόνια.

Προσωπική μου άποψη παιδιά ,ειλικρινα δεν θέλω να σχηματίσετε κακή άποψη για μένα , πέρι πλάνης κτλ..Έχω ξαναδηλώσει πως είμαι αρκετά σκεπτικός στο πως δέχομαι τα πράγματα , ακόμη και αν πρόκειται για τα ίδια αυτά του Θεού.
Dimitris

Δημοσίευσηαπό isadas την Δευτ Οκτ 13, 2008 6:00 pm

Φίλε, Δημήτρη, ως απάντηση στον συλλογισμό σου έχω μόνο το γνωστό απόφθεγμα: «Οποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά» (Albrecht von Haller (1708-1777)).
Συνεπώς, πολύ ορθώς τολμάς να σκέπτεσαι ελεύθερα χωρίς οιαδήποτε μορφής ιδεολογικής τρομοκρατίας.
Να είσαι σίγουρος, ότι ο Θεός θέλει να τον αγαπάμε από ειλικρινή αγάπη και όχι από φόβο/τρόμο τιμωρίας...

Φίλε, volman, αν και μπήκες στον κόπο να ανοίξεις νέο θέμα, δυστυχώς δεν πρόκειται να συμμετάσχω. Πρώτον και κυριώτερο, όπως έχω δηλώσει από το αρχικό μήνυμα ένταξής μου στο φόρουμ, δεν μπορώ να θεωρηθώ χριστιανός με την έννοια του όρου που οι περισσότεροι εδώ ενστερνίζονται κι επειδή σέβομαι απόλυτα τις θρησκευτικές πεποιθήσεις του φόρουμ, δεν έχω την παραμικρή διάθεση να αντιπαρατεθώ για θέματα πίστης. Δεν έγινα μέλος του φόρουμ για να δημιουργήσω έριδες, ούτε για να προσβάλλω/αμφισβητήσω την πίστη κανενός.

Δεύτερον, δεν επιθυμώ να αντιπαρατεθώ επί θεμάτων πίστεως με ανθρώπους που καλώς ή κακώς στηρίζονται σε δόγμα, καθώς έτσι δεν μπορεί να γίνει ελεύθερος και δημιουργικός διάλογος και θα οδηγηθούμε σε αδιέξοδο και πιθανώς αφορισμούς "πιστών". Δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να αποδείξω κάτι, όταν ως απάντηση θα λάβω δογματική αντίληψη.

Φιλικά.

Υ.Γ. Από την στιγμή που άνοιξε νέο θέμα, καλό είναι να συνεχίσουν εδώ τα μέλη την συζήτηση και όχι στο Προφητείες.
ΑΜΕΣ ΔΕ Γ' ΕΣΟΜΕΘΑ ΠΟΛΛΩ ΚΑΡΡΩΝΕΣ
isadas
Μέλος

Δημοσίευσηαπό Romanos την Κυρ Νοέμ 09, 2008 5:21 pm

isadas έγραψε:.
Να είσαι σίγουρος, ότι ο Θεός θέλει να τον αγαπάμε από ειλικρινή αγάπη και όχι από φόβο/τρόμο τιμωρίας...

... δυστυχώς δεν πρόκειται να συμμετάσχω...επειδή σέβομαι απόλυτα τις θρησκευτικές πεποιθήσεις του φόρουμ, δεν έχω την παραμικρή διάθεση να αντιπαρατεθώ για θέματα πίστης. Δεν έγινα μέλος του φόρουμ για να δημιουργήσω έριδες, ούτε για να προσβάλλω/αμφισβητήσω την πίστη κανενός.

Δεύτερον, δεν επιθυμώ να αντιπαρατεθώ επί θεμάτων πίστεως με ανθρώπους που καλώς ή κακώς στηρίζονται σε δόγμα, καθώς έτσι δεν μπορεί να γίνει ελεύθερος και δημιουργικός διάλογος και θα οδηγηθούμε σε αδιέξοδο και πιθανώς αφορισμούς "πιστών". Δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να αποδείξω κάτι, όταν ως απάντηση θα λάβω δογματική αντίληψη.
Φιλικά.

Υ.Γ. Από την στιγμή που άνοιξε νέο θέμα, καλό είναι να συνεχίσουν εδώ τα μέλη την συζήτηση και όχι στο Προφητείες.

Αδελφέ ή αν προτιμάς φίλε δηλαδή αγαπητέ.
Το θέμα της δημιουργίας του ανθρώπου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟ είναι άκρως ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ!
Σου μιλάω σαν Βιολόγος με διπλωματική εργασία στην Ανθρωπολογία και σε διαβεβαιώ πως η Γένεσις γραμμένη το 1600 με 1500 π.Χ. είναι απολύτως σύμφωνη με την θεωρία της εξελίξεως πράγμα που είχε επισημάνει και ο Δαρβίνος όταν η επιστημονοφοβική παπική και προτεσταντική "εκκλησία" απειλούσαν να τον ρίξουν στην "πυρά".
Ευχαρίστως να συζητήσουμε με λεπτομέρειες και χωρίς δογματισμούς,άν το θελήσεις και μου απαντήσεις.
Μέσα τους φωτίζεται το άυλο γέλιο
καθώς επιστρέφουν στην πατρίδα οι εξόριστοι

http://oimos-athina.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Romanos
Μέλος

Δημοσίευσηαπό Romanos την Δευτ Νοέμ 17, 2008 2:27 pm

ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

http://exeldim.bravehost.com/grafi/kataklysmos1.htm

Άβαταρ μέλους
Romanos
Μέλος

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Δευτ Δεκ 01, 2008 10:31 pm

Συγγνώμη που ποστάρω σε αυτό το θέμα μετά απο τόσο καιρό.Αλλα σήμερα βοηθούσα τονν ξαδερφό (2ρα Λυκείου) μου στο διαγώνισμα Θρησκευτικών που έχει.

Κάποια στιγμή φτάσαμε στην Δημιουργία και έπειτα στον Αδάμ και την Εύα.
Ε λοιπόν να σας αποκαλύψω πως αναφέρεται στους πρωτόπλαστους το βιβλίο των θρησκευτικών;

"Μια πασίγνωστη αλληγορία είναι αυτή της πλάσης του Αδάμ ......"(και συνεχίζει τα σχετικά με την πλάση του Αδάμ την ενφύσηση ζωής μέσα του και έπειτα της Έυας απο το πλευρό του , μαζί με όλους τους συμβολισμούς της αλληγορίας)

Αυτό για να προβληματιστούμε για το αν κυριολεκτούν οι Γραφές ή όχι.
Γιατι αν κυριολεκτούν , τότε έχουμε πρόβλημα στην παιδεία.
Αν δε κυριολεκτούν -που είναι και η αποψή μου- τότε ο κόσμος το'χει τούμπανο και μεις κρυφό καμάρι , τα περι πρωτόπλαστων!
Dimitris

Δημοσίευσηαπό Romanos την Τρί Δεκ 02, 2008 3:46 pm

Dimitris έγραψε:Συγγνώμη που ποστάρω σε αυτό το θέμα μετά απο τόσο καιρό.Αλλα σήμερα βοηθούσα τονν ξαδερφό (2ρα Λυκείου) μου στο διαγώνισμα Θρησκευτικών που έχει.

Κάποια στιγμή φτάσαμε στην Δημιουργία και έπειτα στον Αδάμ και την Εύα.
Ε λοιπόν να σας αποκαλύψω πως αναφέρεται στους πρωτόπλαστους το βιβλίο των θρησκευτικών;

"Μια πασίγνωστη αλληγορία είναι αυτή της πλάσης του Αδάμ ......"(και συνεχίζει τα σχετικά με την πλάση του Αδάμ την ενφύσηση ζωής μέσα του και έπειτα της Έυας απο το πλευρό του , μαζί με όλους τους συμβολισμούς της αλληγορίας)

Αυτό για να προβληματιστούμε για το αν κυριολεκτούν οι Γραφές ή όχι.
Γιατι αν κυριολεκτούν , τότε έχουμε πρόβλημα στην παιδεία.
Αν δε κυριολεκτούν -που είναι και η αποψή μου- τότε ο κόσμος το'χει τούμπανο και μεις κρυφό καμάρι , τα περι πρωτόπλαστων!

Μεγάλο πρόβλημα αδελφέ μου. Άθεοι γράφουν κατ'εντολήν αυτές τις αρλούμπες. Επαναλαμβάνω, σαν Βιολόγος με διπλωματική εργασία στην Ανθρωπολογία, διαβεβαιώ πως η Γένεσις γραμμένη το 1600 με 1500 π.Χ. είναι απολύτως σύμφωνη με την θεωρία της εξελίξεως πράγμα που είχε επισημάνει και ο Δαρβίνος όταν η επιστημονοφοβική παπική και προτεσταντική "εκκλησία" απειλούσαν να τον ρίξουν στην "πυρά".
Σαν πατέρας δε σας διαβεβαιώ πώς τα παιδιά μας διδάκονται Μυθολογία και αθεΐα.
Εναπόκειται σε μας να τα διδάξουμε την πίστη.

Άβαταρ μέλους
Romanos
Μέλος

Δημοσίευσηαπό Dimitris την Τρί Δεκ 02, 2008 5:24 pm

Romanos έγραψε:
Μεγάλο πρόβλημα αδελφέ μου. Άθεοι γράφουν κατ'εντολήν αυτές τις αρλούμπες. Επαναλαμβάνω, σαν Βιολόγος με διπλωματική εργασία στην Ανθρωπολογία, διαβεβαιώ πως η Γένεσις γραμμένη το 1600 με 1500 π.Χ. είναι απολύτως σύμφωνη με την θεωρία της εξελίξεως πράγμα που είχε επισημάνει και ο Δαρβίνος όταν η επιστημονοφοβική παπική και προτεσταντική "εκκλησία" απειλούσαν να τον ρίξουν στην "πυρά".

Δεν νομίζεις πως αν ίσχυε κάτι τέτοιο όμως , θα τους ήταν ευκολότερο να μας "απαλλάξουν" απο τα θρησκευτικά ως μάθημα?Εξάλλου εδώ και χρόνια το συζητάνε.
Όπως το έκαναν με τις ταυτότητες θα το κάνουν και τώρα.Εξάλλου τη γνώμη του λαού δεν την έλαβαν ποτέ υπ'όψην!
Dimitris

Δημοσίευσηαπό Οδυσσέας την Τρί Δεκ 02, 2008 5:30 pm

Με τι ασχολήθηκες στη διδακτορική σου εργασία στην ανθρωπολογία;

Άκυρο, διπλωματική εργασία.
Οδυσσέας

Δημοσίευσηαπό Romanos την Τρί Δεκ 02, 2008 10:20 pm

Dimitris έγραψε:
Romanos έγραψε:

Δεν νομίζεις πως αν ίσχυε κάτι τέτοιο όμως , θα τους ήταν ευκολότερο να μας "απαλλάξουν" απο τα θρησκευτικά ως μάθημα?Εξάλλου εδώ και χρόνια το συζητάνε.
Όπως το έκαναν με τις ταυτότητες θα το κάνουν και τώρα.Εξάλλου τη γνώμη του λαού δεν την έλαβαν ποτέ υπ'όψην!

Αδελφέ, η κόρη μου πηγαίνει στην Τρίτη Δημοτικού. Έχει δύο ώρες την εβδομάδα Ιστορία (Μυθολογία) και δύο ώρες Θρησκευτικά. Τήν Μυθολογία την διδάσκεται κανονικά, τους εξετάζει η δασκάλα τους βάζει τακτικά διαγωνίσματα.
Τα Θρησκευτικά, όταν κάνουν στη χάση και στη φέξη, η δασκάλα βάζει κάποιο παιδί και διαβάζει μιά δυό παραγράφους και τέλος. Ούτε διάβασμα, ούτε εξέταση και φυσικά ούτε λόγος γιά διαγωνίσματα. Άρα το μάθημα στην πράξη είναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΔΙΔΑΞΟΥΝ Η ΟΧΙ.
Επομένως για ποιά θρησκευτικά μιλάμε;
Τα βιβλία είναι ανακριβή στην καλύτερη περίπτωση και εν προκειμένω, παντελώς αθεολόγητα.
Μιλώ από την προσωπική πείρα και όχι υποθετικά, δυστυχώς έτσι έχουν τα πάγματα.

Άβαταρ μέλους
Romanos
Μέλος

Επόμενο

Επιστροφή στο Χριστιανικά θέματα - Ηθική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης